Windows Püf Noktaları

 

 

  Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi

 Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.

 

Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin. Daha sonra “HKEY_CURRENT_USER\Softwa re\ Microsoft\Windows\CurrentVersi on\Policies\Explorer ” adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere

“NoSaveSetting” ismini verin. Ve Değer Verisini “1” yapın.

 

  Konuşma Balonlarından Kurtulun

 

Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.

 

Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için “HKEY_CURRENT_USER\Softwa re\ Microsoft\Windows\CurrentVersi on\Explorer\Advance”

anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki “ShowInfoTip” kaydını bulun ve değerini “0” yapın. Ardından “EnableBallonTips” adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini “0” yapın.

 

  Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması

 

Bunun için “HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies \Explorer” anahtarı altında yeni bir DWORD değeri oluşturup “NoLowDiskSpaceCheck” adını veri ve değer olarak “1” girin.

 

 Kısayol Menüsü Üzerinden Şifreleme

 

NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır.

 

Bunun için “HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explore r\Advanced” anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD değeri oluşturup “EncryptionContextMenu” adını verin ardından değerini “1” yapın.

 

CD’leri Otomatik Açılması

 

Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

 

Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz.CD-ROM’u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

 

XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINE \SYSTEM\CurrentControlSet\Serv ices\Cdrom anahtarına ulaşın “Autorun” kaydının değerini “0” yapın.

 

XP Pro İçin: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak “gpedit.msc” konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

 

   XP Pro’da Gelişmiş Dosya Paylaşımı

 

Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.

 

Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.

 

  Windows’u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun

 

Bunun için XP CD’sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır ‘a şunu yazın. “:\i386\winnt32.exe /unattend” . bundan sonra kurulum işlemi

 başlaycaktır.

 

Internet Explorer’in Yeniden Kurulumu

 

Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE’ yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD’sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın.

 rundll32.exe.setupapi,InstallH infSection.DefaultIn stall.132.%windir%\inf\ie.infü

Windows XP Altında Google

HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Internet Explorer\Main anahtarında iki yeni dize değeri oluşturun (eğer varsa değer değişilecek). İlkine “Search Page” adını verin ve değer olarak “http://www.google.com.tr” girin. İkincisine ise “Search

 Bar” ismini verin ve değer olarak “http://www.google.com/ie” girin. Ardından HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Internet Explorer\SearchUrl anahtarına ulaşın ve “Varsayılan” değerini “http://www.google.com/keyword/%s” şeklinde girin. Bunu da yaptıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mi crosoft\Internet Explorer\Search anahtarına ulaşın. Burada bulunan “SearchAssistant” değerini açıp “http://www.google.com/ie” olarak değiştirin.

Güncel Kullanıcının Masaüstünde Görüntülenmesi

 

XP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangi kullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır. Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın ismini Bilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için “HKEY_CURRENT_USER\Softwa re\ Microsoft\Windows\CurrentVersi on\Explorer\ CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}”

anahtarı altında yeni bir dize değeri oluşturun ve “Bilgisayarım %USERNAME%” olarak isim verin.

Not: Ancak bu kayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılar altında da tekrarlamak gerekir.

Otomatik Kullanıcı Kaydı

 

Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdaki gibi etkinleştirebilirsiniz.

 

Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mi crosoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon kaydına ulaşın ve buradaki “AltDefaultUserName” kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sona “AutoAdminLogon” adında bir dize

 değeri oluşturun ve değerini “1” yapın. Daha sonra “DefaultPassword” adında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz “Space” tuşuna basmanız yeterli.

Dialer Programlarına Karşı Koruma

 Çevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklik yapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarak rahatlıkla

 engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresini açın ve “C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Microsoft\Network\Connect ions\Pbk” klasörüne gidin. buradaki “RASPHONE.PBK” özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur

 hale getirin.

Windows Püf Noktaları

 

 

Masaüstünü Göster Simgesinin Oluşturulması

 Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.

 

[Shell]

Command=2

 

IconFile=Explorer.exe,3

 

[Taskbar]

 

Command=ToggleDesktop

 

Daha sonra bunu “Masaüstünü Göster.SCF” adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı

başlat üzerine sürükleyin.

 

 

 Saat Dilimi Penceresine Şehrinizi Ekleyin

 

Regedit “Düzen-Bul” deyip İstanbul kelimesini aratın. “(GMT +02:00) Atina, İstanbul, Minsk” yazan değeri buluğunuzda “Display” yazan değere çift tıklayarak içinde yazılanları değiştirin.

 

Dosyaların Takas dosyasına Atılmasını Engellemek

Windows XP bilgisayarınızdaki anabellek miktarı yüksek olsa bile bir çok dosyayı sabit diskinizin üzerindeki takas dosyasına yazacaktır. Sabit diskler bellek modüllerinden daha yavaş oldukları için bilgisayarınızın performansı düşecektir.

 Eğer bilgisayarınızda 256Mb’dan fazla bellek varsa takas dosyanızı kapatmanız olumlu olabilir. “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cur rentControlSet\Contr ol\Session Manager\Memory Management” klasörü altındaki “DisablePagingExecutive” değerini “1” yapmanız yeterli olacaktır.

  Sistemle İlgili Olan Dosya Yollarını Değiştirmek

Windows XP ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını değiştirebilirsiniz.” HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Shell Folders” altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.

Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı Arttırmak

 Windows XP bir performans canavarıdır. Windows’unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cur rentControlSet\Contr ol\Session Manager\Memory Management” altında “LargeSystemCache” değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

Takılan CD’lerin Otomatik Çalışmasını Engellemek

 Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cur rentControlSet\Servi ces\Cdrom” altındaki “AutoRun” değerini “0” yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

Windows XP’ nin CD Yazma Programını Kaldırmak

Regedit “HKEY_CURRENT_USER\Software\Mi crosoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer”

anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını “NoCDBurning” verin. Ve değerini “1” yapın.

Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek

Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz. “HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559 a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}” anahtarını bulun, sağdaki “Varsayılan” değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve

 Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara “DefaultIcon” adını verin. Bu anahtara ait “Varsayılan” değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan “Instance/InitPropertyBag” al anahtarına geçin. Sağdaki “method” öğesine değer olarak “ShellExecute” girin. Şimdi aynı yerde “Command” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında “Param1” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya

 klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.

Kullanıcıları Kayıt Penceresinden Çıkarmak

 

Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit’i açın ve

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\M icrosoft\Window s NT\CurrentVersion\Winlogon\SpeialAccounts\UserLis t” anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim

 olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.

 

Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak

Bunu için Regedit’de “HKEY_CURRENT_USER\Contro l Panel\Desktop” anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki “HungAppTimeout” değerini 500 yapın.

Açılış Ekranında ClearType

Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Contro l Panel\Desktop” anahtarına ulaşın. Burada “FontSmoothing” ve “FontSmoothing” değerlerini “2” yapın.

Internet Explorer Hızlı Açılsın

 Bunu için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.

Schedule Task Kapansın

I.E 6 sunucuya her bağlandığında “Schedule Task” çalıştırmak ister. Bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\M icrosoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer \RemoteComputer\NameSpace\{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}”

bu anahtarı bulun ve silin.

BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın

BSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit’de “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cur rentControlSet\Contr ol\CrashControl”

anahtarında AutoReboot değerini bulun ve “1” yapın.

Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi

 

Bunun için Regedit’de “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\M icrosoft\Dfrg\BootOp timizeFunction”

anahtarında “Enable” değerini bulun ve “Y” yapın.

Başlangıç Menüsünü Değiştiremesinler

Sistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını istemiyorsanız. Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Software\Mi crosoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer”

anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak

“NoChangeStartMenu” yazın ve değerini “1” yapın.

Sistem Bip’leri Kapansın

Arada çık “bip” seslerinden sıkıldıysanız Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Contro l

 Panel\Sound” anahtarına ulaşın. “Beep” değerini “no” olarak değiştirin.

Ekran Koruyuculardan Kurtulun

Eğer XP ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız Çalıştıra C:\WINDOWS\system32\dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları silin.daha sonra C:\windows\system32 içindeki ekran koruyucuları silin ve kurtulun.

Shared Document’i Kaldırın

Bilgisayarımdan Shared Document’i kaldırmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTW ARE\ Microsoft\Windows\CurrentVersi on\Explorer\MyComput er\ NameSpace\DelegateFolders”

anahtarına ulaşın ve buradaki “{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}” alt anahtarını kaldırın.

 

  Açılış Disketi Oluşturmak

 

Disketi disket sürücünüze takın. formatlayın.daha sonra aynı pencerede “Create MS-DOS Startup

 Disk” i çalıştırın.

 

 

 XP’nin Firewall Özelliğini Kapatmak

 

Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.

 

 

 Windows XP’yi Hızlı Kapatma

 

Regedit “HKEY_CURRENT_USER\Contro l Panel\Desktop” anahtarına gidin ve

“AutoEndTask” DWORD değerini “1” yapın.

 

 

 Windows Daha da Hızlansın

 

Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Co ntrol\FileSystem”

anahtarına ulaşın ve “NtfsDisableLastAccessUpd ate” değerini bulun ve “1” yapın.

 

 

 Açıklama Yapmasın

 

Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Mi crosoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced” anahtarını bulun ve “ShowInfoTip” DWORD değerini bulup değerini “0” yapın.

 

 

 Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor

 

Windows XP’den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Contro l Panel\Desktop” anahtarına ulaşın ve “PowerOffActive” DWORD değerini bulup değerini “1” olarak değiştirin.

 

 

 Açılış Süresini Kısaltın

 

NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde “NTFS Check” e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. “CHKNTFS” komutu “AUTOCHK” başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına

 

“CHKNTFS/T” (4 yerin eherhangi bir sayıda olabilir) yazmanız yeterli olacak.Ve Bunun için regeditden HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\SessionManager\MemoryM anagement\ PrefetchParameters

 anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini “5” yapın.

 

 

 Boot Dosyaları İle Açılışı Hızlandırın

 

Regedit’e giirp “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\M icrosoft\Dfrg\BootOp timizeFunction”

anahtarına gidin, burada “Enable” adındaki string anahtarını bulun ve değerini “Y” yapın.

 

 

Windows XP’ yi Hızdan Uçurun

 

Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cur rentControlSet\Contr ol\PriorityControl” anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini “1” yapın.

Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması

 Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\M icrosoft\Windows\Cur rentVersion\Winlogon” anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak “EnableQuickReboot” yazın ve dize değerini açın değer olarak “1” verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.

Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer’ları Kaybetmeyin

 

Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da “Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat” seçeneğini aktif hale getirin.

Sisteminizi Sunucuya Çevirin

Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cur rentControlSet\Contr ol\Session Manager\Memory Management” anahtarına ulaşın ve “LargeSystemCache” DWORD değerinin değerini “1” yapın.

Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın

Bunu yapmak için Regedit’ den “HKEY_CURRENT_USER\Software\Mi crosoft\Windows\Curr entVersion\Explorer” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim

 olarak “DesktopProcess” yazın ve değerini “1” yapın.

 Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın

Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a “services.msc” yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak

 Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.

Sistemi Hızlı Kapatın

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cont rolSet001\Control\Wa itToKillServiceTimeout

 anahtarındaki değeri düşürün.

Boot performansını Yükseltin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki “EnablePrefetcher” değerini “5” yapın.

NumLock Açılsın

Her açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard anahtarına ulaşın ve buradaki “InitialKeyboardIndicator s” değerini 2 yapın.

Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.

Sağ Menüye “Klasöre Kopyala” , “Klasöre Taşı” Öğelerini Eklemek

Bunun için öncelikle HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesyste mObjects\shellex\Con textMenuHandlers

 anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar oluşturup bunlara “Copy To” ve “Move To” adlarını verin. Ardından soldaki menülerde Varsayılan değerlere şunları girin.

Move To için : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

Copy To için : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

İstenmeyen XP Bileşenlerini Kaldırın

C:\Windows\Inf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizli klasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin editörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.

Windows Püf Noktaları

 

Kullanıcı hesabınızı yetkili olmayan kişilerin kullanmasını önlemek için bir parola belirlemeniz gerekir. Kullanıcı hesabınız için belirlenmiş bir parola yoksa, +L'ye basmak diğer kullanıcıların sizin hesap bilgilerinize erişmesini engellemeyecektir.

 Erişilebilirlik Seçenekleri'nden Yapışkan Tuşlar açılmış ise bazı kısayol tuşları çalışmaz.

Windows'a Microsoft Terminal Hizmetleri İstemcisi'ni kullanarak bağlanıyorsanız, bazı kısayol tuşları değişir. Daha fazla bilgi için Terminal Hizmetleri İstemcisi ile ilgili çevrimiçi dokümantasyona bakın.

Görev Çubuğu Çok Yer Mi Kaplıyor?

Görev Çubuğu Çok Yer Mi Kaplıyor? Görev çubuğunu istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Yalnızca ekranın kenarlarına, üstüne veya altına sürüklemeniz yeterli. Öncelikle görev çubuğunun kilidini açmanız gerekebilir. Bunu yapmak için, Görev çubuğundaki herhangi boş bir alanı sağ tıklayın ve Görev çubuğunu kilitle'yi seçerek yanındaki onay işaretini kaldırın.

 Klasör Ağacını Açıp Kapatın

Bir klasörde kullandığınız görünüm özelliğinden bağımsız olarak, Windows Gezgini'nin Klasör Bölmesi ve menü bölmesi arasında geçiş yapmak için Klasörler düğmesini tıklatabilirsiniz. Her menünün sağında bulunan çift oku kullanarak, o kutuda gösterilen seçenekleri kapatabilir veya genişletebilirsiniz; ayrıntılar kutusunda, çift ok, seçili dosya ve klasör ile ilgili bilgilerin gösterilmesini veya gizlenmesini sağlar.

Tek Bir Tuşla Sık Kullananlara Ekleyin

Tek bir tuşa basarak bir Web sayfasını Sık Kullanılanlar klasörünüze kolayca ekleyebilirsiniz. O sayfa, sizden herhangi başka bir bilgi istenmeden Sık Kullanılanlar listenize otomatik olarak eklenir.

Tek tuşla Sık Kullanılanlar listenize eklemek için

 CTRL+D tuşlarına basın.

Tarayıcınızı İstediğiniz Sayfayı Açacak Şekilde Ayarlayın

Web'te gezinmeye başladığınızda her zaman ilk olarak ziyaret ettiğiniz bir sayfa var mı? Bu sitenin Internet Explorer'ı başlattığınızda karşınıza gelecek ilk site olmasını ister misiniz? Ana veya "giriş" sayfanızı değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Internet Explorer'da giriş sayfanızı ayarlamak için

1. Internet Explorer'ı başlattığınızda görmek istediğiniz sayfaya gidin.

 2. Menü çübuğundaki Araçlar'ı tıklayın ve Internet Seçenekleri'ni seçin.

 3. Giriş Sayfası alanında Geçerli Olanı Kullan düğmesini tıklayın.

İndirdiğiniz Dosyaları Daha Sonra Kolayca Bulacağınızdan Emin Olun

Windows XP ile yazılım güncelleştirmelerini, oyunları, ses dosyalarını, resimleri, kısaca her şeyi indirmek eskisinden daha kolay. Ancak, bazen indirdiğiniz dosyaları sabit diskte bulmanız zor olabiliyor. Dosyaları daha sonra kolayca bulabilmek için indirdiğiniz bir dosyanın kaydedileceği yeri belirtin.

İndirilen bir dosyanın nereye kaydedileceğini belirtmek için:

1. Bir öğeyi indirmek istediğinizi belirttikten sonra bir iletişim kutusu "Bu dosya ile ne yapmak istiyorsunuz?" sorusunu sorar. Bu programı diske kaydet seçeneğini seçin.

 2. Dosyanın kaydedileceği klasörü seçebileceğiniz bir iletişim kutusu karşınıza gelir.

Her Yerde Tek tıklayın

Windows XP'de bir kez tıklatarak sabit diskinizdeki dosyalar ve klasörler arasında gezinmek Web'te gezinmek kadar kolay. Bir programı veya belgeyi açmak için bir kez tıklatmanız yeterli olacak.

Tek tıklatma özelliğini kullanmak için:

1. Windows Gezgini'nin Araçlar menüsünde Klasör Seçenekleri'ni tıklayın.

 2. Öğeleri tıklatma seçenekleri bölümünde Öğeyi açmak için tek tıklat (seçmek için üzerine git) seçeneğini tıklayın.

Not: Windows Gezgini'ne erişmek için Tüm Programlar'ı tıklayın ve Windows Gezgini'ni seçin.

Adresleri Otomatik Tamamla Özelliğini Açın veya Kapatın

Windows XP'de Outlook Express'in Otomatik Tamamlama özelliği, yeni bir e-posta iletisi hazırlarken girdiğiniz adresin otomatik olarak tamamlanmasını sağlayarak size zaman kazandırır. Yine de, bu özelliği kullanmak istemiyorsanız kolayca kapatabilirsiniz.

Otomatik Tamamlama özelliğini kapatmak için:

 1. Outlook Express'in Araçlar menüsünden Seçenekler'i tıklayın.

 2. Gönder sekmesini tıklayın ve Oluştururken e-posta adreslerini otomatik olarak tamamla onay kutusundaki işareti temizleyin.

Duvar Kağıdınızı Değiştirin

İster bir resim, ister yalnızca bir desen veya bir renk olsun masaüstünüzün grafik arka planına duvar kağıdı denir. Duvar kağıdınızı değiştirmek çok kolaydır.

Duvar kağıdını değiştirmek için:

 1. Masaüstünü sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.

 2. Masaüstü sekmesinde Arka Plan listesinden bir öğeyi tıklayın.

 3. Aşağıya açılan Konum menüsünden görüntüyü Ortalayabilir veya Döşeyebilir ya da tüm ekranı kaplamasını istiyorsanız Uzatabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Olarak Bir Web Resmi Kullanın

Bir Web sitesinde duvar kağıdı olarak kullanmak istediğiniz bir resim görürseniz, Windows XP ile bunu kolayca kaydedebilir ve kullanabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz resmi veya arka planı sağ tıklayın ve Arka Plan Olarak Belirle seçeneğini seçin.

Windows'unuzu Tüm Klasörler Aynı Görünüme Sahip Olacak Şekilde Ayarlayın

Dosyaları belirli bir şekilde görmekten hoşlanıyorsanız—örneğin, büyük simgeler halinde veya ayrıntılı bilgiler olarak—Windows XP tüm klasörlerin içeriğini görme şeklini bir kerede istediğiniz gibi ayarlamanıza izin verir.

 Klasörlerin görünüm seçeneklerini ayarlamak için:

1. Windows Gezgini'nin Araçlar menüsünde Klasör Seçenekleri'ni tıklayın.

 2. Görünümüm sekmesini tıklayın.

 3. Geçerli klasörün görünümünü, tüm klasörlere uygulamak istediğiniz şekilde ayarlayın.

 4. Bütün Klasörlere Uygula seçeneğini tıklayın, onay için Evet'i tıklayın ve Tamam'ı tıklayın.

Not: Windows Gezgini'ne erişmek için Tüm Programlar'ı tıklayın ve Windows Gezgini'ni seçin.

Görev Çubuğunu Özelleştirin

Windows XP ile görev çubuğunuzu özelleştirerek, programları başlatmak, belgeleri görmek ve Web'de gezinmek dahil her şeyi tek bir yerden yapabilirsiniz. Görev çubuğunun arka planını sağ tıklayın, Araç Çubukları'nı seçin ve eklemek istediğiniz araç çubuğunu tıklayın: Adres çubuğu, Bağlantılar çubuğu, masaüstünüzdeki tüm öğeleri içeren bir araç çubuğu veya Hızlı Başlat çubuğu.

 Herhangi bir klasörden kendi araç çubuğunuzu da oluşturabilirsiniz.

Bir klasörden araç çubuğu oluşturmak için:

1. Görev çubuğunun arka planını sağ tıklayın, Araç Çubukları'nı seçin ve Yeni Araç Çubuğu'nu tıklayın. Kullanmak istediğiniz klasörü bulun. Görev çubuğunuza, seçtiğiniz klasördeki tüm öğeleri içeren bir araç çubuğu eklenecektir.

Yeni araç çubuğunu masaüstünüzün istediğiniz bir yerine sürükleyebilirsiniz. Bir araç çubuğunu görev çubuğundan kolayca kaldırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, görev çubuğunu sağ tıklatıp kaldırmak istediğiniz araç çubuğunu seçerek yanındaki onay işaretini temizlemek.

Gizli Programları veya Sistem Dosyalarını Gösterin

Gizli dosyaları görmek çok kullanışlı olabilir—örneğin, bir floppy disketteki her şeyi silmeye çalıştınız ve sonra özelliklerine baktığınızda 100K'lık bir disk alanının gizli dosyalar tarafından kullanılmakta olduğunu gördünüz.

 Gizli dosyaları görmek için:

1. Windows Gezgini'nin Araçlar menüsünde Klasör Seçenekleri'ni tıklayın.

 2. Görünümüm sekmesini tıklayın.

 3. Gizli dosya ve klasörler'in altında bulunan Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini tıklayın.

 Multimedyadan  En İyi Şekilde Yararlanın

Resimleri Tek Bir Tıklatmayla Döndürün

Uzun bir görüntüyü çerçeveye sığdırmak için fotoğraf makinenizi dikey tutarak çekim yaptıysanız ne olacak? Sorun değil. Windows Resim ve Faks Görüntüleyicisi'nin araç çubuğunu kullanarak resmi istediğiniz şekilde döndürebilirsiniz.

Resmi döndürmek için

1. Başlat'ı ve sonra Resimlerim'i tıklayın.

 2. Windows Resim ve Faks Görüntüleyicisi'ni başlatmak için üzerinde çalışmak istediğiniz resmi çift tıklayın.

 3. Resimleri döndürmek için resmin altındaki araç çubuğunda bulunan yeşil renkli döndürme düğmelerini tıklayın. Düğmelerden biri resmi sola, diğeri de sağa döndürür.

Fotoğrafın herhangi bir alanına daha yakından bakmak için Araç çubuğunu kullanarak resmi büyütebilir, resmi daha sonra gerçek boyutuna getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Resimlerim klasöründe üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz resmi bulmak ve Windows Resim ve Faks Görüntüleyici'yi başlatmak için o resmi çift tıklatmak.

Dijital Kameranız Eski Mi?

Kameranızda USB bağlantısı yoksa, üretici firma tarafından verilen gerekli yazılımı kolayca yükleyerek, Windows XP'nin fotoğraf kullanım özelliklerinin zevkini çıkarabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Başlat'ı tıklayın, Denetim Masası'nı tıklayın ve sonra Yazıcılar ve Diğer Donanım seçeneğini seçin.

 2. Tarayıcılar ve Kameralar'ı tıklayın.

 3. Görüntü Görevleri bölümünün altında yer alan Görüntü aygıtı ekle'yi tıklayın.

 4. Tarayıcı ve Kamera Yükleme Sihirbazı'nda İleri'yi tıklayın.

 5. Üretici ve Modeli listelerinden üretici firmayı ve modeli seçin ve Disketi Var'ı tıklayın.

 6. Kamera yazılımını içeren disketi yerleştirin ve ekranda görünen talimatları uygulayın.

Kameranız, Tarayıcı ve Kamera Yükleme Sihirbazı'nın listesinde yer almıyorsa veya yazılımı içeren bir diskiniz yoksa, kamerayı bilgisayarınıza bağlayın ve 2. adımda Donanım Ekle (Ayrıca, Bkz. bölümünde) seçeneğini tıklatarak uyumlu yazılımı bulmayı deneyin. Ekranda görünen talimatları uygulayın.

Kamera veya tarayıcınızı, özellikle USB (Evrensel Seri Veriyolu) değilse, kontrol eden yazılımı Denetim Masası'ndaki Donanım Ekle Sihirbazı'nı kullanarak da yükleyebilirsiniz. Daha sonra kameranızı bilgisayara bağlayın

Dosya Serilerini Yeniden Adlandırın

Dijital kameranızdaki fotoğrafları bilgisayarınıza aktardığınızda resimler genellikle anlaşılması zor adlara sahip olurlar. Aşağıdaki adımları uygulayarak, birbirine benzer dosyaları bir kerede yeniden adlandırabilirsiniz. Bu işlem yalnızca resim dosyaları için değil, diğer dosya türleri için de kullanılabilir.

 Bir dizi dosyayı yeniden adlandırmak için

1. Resimlerim klasörünü açın. (Başlat'ı ve sonra Resimlerim'i tıklayın.) ya da yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaların olduğu klasörün açın.

 2. Yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaları seçin. Seçmek istediğiniz dosyalar, dosya listesinde arka arkaya görünmüyorlarsa, her dosyayı CTRL tuşunu basılı tutarak tıklayın.

 3. Dosya menüsünden Ad Değiştir'i tıklayın.

 4. Yeni adı yazın ve ENTER'a basın.

  Seçili tüm dosyalar yeni girdiğiniz ada göre sırayla adlandırılacaktır. Örneğin, eğer Doğumgünü yazdıysanız ilk dosyanın adı Doğumgünü olacak ve seçili diğer dosyalar sırayla Doğumgünü(1), Doğumgünü(2) vb. şeklinde adlandırılacaktır. Dosya dizisi için bir başlangıç numarası vermek isterseniz, yeni dosya adının sonuna parantez içinde vermek istediğiniz başlangıç numarasını girin. Seçili dosyalar sizin girdiğiniz numaradan başlayarak sırayla adlandırılacaktır. Örneğin, Doğumgünü(10) yazdıysanız, diğer dosyalar Doğumgünü(11), Doğumgünü(12), vb. olarak adlandırılacaktır.

Internet Explorer'ın Adres Çubuğundan Bilgi Arayın

  Windows XP'deki Internet Explorer 6'nın Otomatik Arama özelliğini kullanarak istediğiniz bilgiyi Web üzerinde hızlıca arayabilirsiniz. Adres çubuğunda, "go", "find" veya "?" yazıp arkasından aramak istediğiniz anahtar kelimeyi ve cümleyi girerek ENTER'a basmanız yeterli. Arama sonuçları kısa bir sürede karşınıza gelecektir.

 Not: Internet Explorer girdiğiniz kelime veya konuyu sadece tek bir arama hizmetini kullanarak arar. Aradığınızı bulamazsanız, araç çubuğundaki Ara düğmesini tıklayın ve başka bir arama hizmetini kullanmayı deneyin.

 URL Adreslerini Yazarken Zaman Harcamayın

 Windows XP'deki Internet Explorer 6 ile Web adreslerini yazmak çok kolay. Adres yazmayı daha da kolaylaştırmak için işte size bazı ipuçları:

Adresin etki alanı adını yazın. Örneğin Microsoft yazın ve CTRL+ENTER'a basın. Internet Explorer yazdığınız adının başını ve sonunu "http://www...com" olarak tamamlar.

 Sitenin .com uzantısı kullandığından emin değil misiniz? Yalnızca adresin etki alanı adını yazın ve ENTER'a basın. Internet Explorer değişik uzantılar kullanarak siteyi bulmaya çalışır.

 Bir adresi değiştirmek istiyorsanız, adresin nokta ile ayrılmış farklı bölümleri arasında kolayca geçiş yapabilmek için CTRO+SOL OK

ve CTRL+SAĞ OK tuşlarını kullanın.

Bir Web Sayfasını Yeni Pencerede Açmak

 Web'de gezinirken bazen bulunduğunuz sayfadan bağlantı olarak verilen bir Web sayfasına, bulunduğunuz sayfayı kaybetmeden bakmak isteyebilirsiniz. Windows XP'deki Internet Explorer 6 ile bunu çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. SHIFT tuşuna basın ve bağlantıyı tıklatırken basılı tutun. Sayfa, yeni bir Internet Explorer penceresinde açılacaktır.

İki Web sayfasını yan yana görmek mi istiyorsunuz? Bu da çok kolay. Açık pencereleri yan yana görmek için görev çubuğunun (ekranınızın altındaki çubuk) boş bir alanını sağ tıklayın ve Pencereleri Yatay Döşe veya Pencereleri Dikey Döşe seçeneklerinden birini seçin.

Yazılımınızın Otomatik Olarak Güncelleştirilmesini Sağlayın

Windows XP'nin otomatik güncelleştirme özelliği, bilgisayarınızın her zaman güncel kalmasını sağlar. Internet'e her bağlanışınızda Windows XP, Windows Update sitesini kontrol ederek en yeni güncelleştirmelere bakar, bilgisayarınız için hangi güncelleştirmelerin uygun olduğunu belirler ve siz çalışırken veya oynarken arka planda bu güncelleştirmeleri indirir. Eğer isterseniz, bilgisayarınızın, güncelleştirmeleri otomatik olarak balon mesajları ile size bildirmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu size bağlı! Aşağıdaki adımları uygulayın:

Otomatik güncelleştirmeleri açmak/kapatmak için

 1.      Başlat'ı tıklayın, Denetim Masası'nı tıklayın, Performans ve Bakım'ı tıklayın ve Sistem'i seçin.

 2.      Otomatik Güncelleştirme sekmesinde istediğiniz ayarları yapın.

Not  Otomatik güncelleştirmeyi kullanmayı seçerseniz, Belirli güncelleştirmeleri istediğiniz zaman Windows Update Web sitesinden yükleyebilirsiniz.

Her Oturum Açışınızda Bir Kullanıcı Hesabı Seçin

Herhangi bir program kısayolunu programlayarak, bu kısa yol her çift tıklatıldığında oturum açma kimlik bilgilerinizin sorulmasını sağlayabilirsiniz. Bu seçenek, örneğin, Yönetimsel Araçlar'daki Bilgisayar Yönetimi için ideal bir çözümdür.

 Bu seçeneği kullanmak için

1. Kısayol simgesini sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.

 2. Kısayol sekmesinde, Gelişmiş düğmesini tıklayın ve Farklı kimlik bilgisiyle çalıştır onay kutusunu seçin.

  Sistem Ayarlarına Hızlı Bir Şekilde Erişin

Sistem Özellikleri iletişim kutusunu açmak için Denetim Masası'na girmeniz gerekmiyor.

 Bu kullanışlı iletişim kutusunu hızlı bir şekilde açmak için Windows tuşunu basılı tutun ve Break tuşuna basın.

 Windows tuşunuz yok mu? Sysdm.cpl (%systemroot%\System32 klasöründe bulacaksınız) için bir kısayol oluşturun ve Programlar menüsünde istediğiniz bir yere yerleştirin. Kısayol'un Özellikler iletişim kutusunu açın ve Ctr+Alt+Shift+S gibi hatırlaması kolay bir klavye kısayol tuşu atayın.

 Bazı dizüstü bilgisayarlarda Break ve Pause tuşları ayrı olabilir; bu durumda bu iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu ile birlikte Pause tuşunu kullanın.

  Şifrelenmiş Dosyaları Bulmak

 Chipher.exe gibi bir komut satırı yardımcı programını kullanmadığınız sürece, ilk bakışta hangi dosyaların şifrelenmiş, hangilerinin şifrelenmemiş olduğunu söylemek zordur. Her dosyayı sağ tıklatıp Özellikler'i, Genel sekmesini, Gelişmiş düğmesini ve sonra İptal ve tekrar İptal düğmelerini tıklatmak sıkıcı iş.

 

Neyseki, bunu yapmanın daha kolay bir yolu var. Windows Gezgini'nde Ayrıntılar görünümünü kullanın.

Şifrelenmiş dosyaları içeren klasörü açın.

 Görünüm menüsünde, Ayrıntılar Seç'i tıklayın ve sonra Öznitelikler'i seçin.

Şifrelenmiş dosyalar Öznitelikler sütununda E harfi ile gösterilir. Ayrıca, şifrelenmiş dosya adlarının diğer dosya adlarından farklı renkte yazılmasını da sağlayabilirsiniz.

 Araçlar menüsünde, Klasör Seçenekleri'ni seçin, Görünüm sekmesini tıklayın ve Şifrelenmiş veya sıkıştırılmış NTFS dosyalarını farklı renkle görüntüle seçeneğini işaretleyin.